Dziś krótki tip na temat ciekawej funkcjonalności w twoim smartfonie, o której w zasadzie mało kto wie. Chcesz zrobić zdjęcie z naprawdę dużym zbliżeniem, zabawić się w detektywa, albo z łatwością przeczytać tekst, napisany drobnym druczkiem? Z pomocą przychodzi aplikacja lupa, którą z łatwością możesz odpalić w twoim telefonie.

Aplikacja lupa w telefonie z iOS (iPhone)

Jeżeli masz iPhona, to aplikacja lupa jest domyślnie zainstalowana w twoim systemie. Wejdź w Ustawienia -> Dostępność -> Lupa i włącz szybki dostęp do tej funkcji. Wróć do ekranu początkowego. Teraz wystarczy, że wciśniesz trzykrotnie przycisk boczny (w starszych modelach iPhona trzeba wcisnąć trzykrotnie przycisk start) i uruchomi się program do powiększania obrazu.

Aby mieć szybki dostęp do aplikacji, można ją także dodać do centru sterowania. O tym, jak to zrobić pisałem już wcześniej np. w tym artykule.

iPhone Lupa

Opcje dostępne w aplikacji

Jakie opcje oferuje aplikacja? Jest ich kilka. Korzystając z niej, możesz np:

  • Dostosować powiększenie za pomocą suwaka.
  • Użyć latarki, żeby podświetlić to co widać na ekranie.
  • Ustawić jasność i kontrast.
  • Odwrócić kolory lub użyć wszelkiego rodzaju filtrów (niebieski, żółty, czerwony itd.), by wydobyć szczegóły.
  • Wyostrzyć obraz – w tym celu kliknij na wyświetlaczu w miejscu, które chcesz wyostrzyć.
  • Zablokować nastawioną ostrość za pomocą ik ony z kłódką.
  • Zatrzymać powiększoną klatkę – zrób to tak jakbyś chciał wykonać zdjęcie.
  • Zapisać zatrzymany obraz w galerii. Aby to zrobić, przytrzymaj dłużej palcem na ekranie z zatrzymaną klatką i wybierz opcję Zachowaj obrazek. Ujęcie zostanie zapisane w twojej galerii. Będzie jednak wyglądać jak normalne, nieprzybliżone zdjęcie. Możesz więc wykonać zrzut ekranu (wciskasz jednocześnie przycisk boczny i przycisk dodawania głośności).
Lupa w telefonie

Aplikacja lupa – Android

Posiadacze telefonu z systemem android również mogą korzystać z tej funkcjonalności. Wystarczy zainstalować darmową aplikację. Wpisz „Lupa” w wyszukiwarce Sklepu Play. Opcji dostępnych do wyboru jest masa.

Niestety program korzysta z zoomu cyfrowego, czyli sztucznie przybliża to, co widzimy na ekranie. Jakość zdjęć zrobionych w ten sposób jest więc bardzo kiepska. Traktuje go raczej jako praktyczne narzędzie (wzrok mam akurat bardzo kiepski), które noszę na co dzień w kieszeni i z którego skorzystam maksymalnie kilka razy w życiu.

Kto powiedział, że nie możesz użyc lupy do zabawy? Ja np. sprawdziłem banknot, który miałem pod ręką. Nie jestem specjalistą od zabezpieczeń pieniędzy ale wiem, że na naszych banktotach w prawym górnym rogu umieszczono mikro druk, którego nie jesteś w stanie przeczytać „gołym okiem”. Otworzyłem aplikację lupa, sprawdziłem i rzeczywiście tam jest :)

Jeżeli przyda ci się kiedyś ta opcja, to koniecznie daj znać w komentarzu. Miłej zabawy!

Autor

Mam 34 lata i mieszkam w Krakowie. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się filmowaniem, fotografią oraz marketingiem internetowym. Najwięcej satysfakcji daje mi pomaganie innym, dlatego otworzyłem bloga, na którym uczę jak robić dobre filmy i zdjęcia telefonem komórkowym. Znajdziesz na tu wiele ciekawych inspiracji do prowadzenia kreatywnego stylu życia.

Napisz komentarz