Dzisiaj mam dla was obiecaną wcześniej drugą część poradnika, który podpowie jak kręcić filmy smartfonem. Pierwsza część Jak nagrywać filmy telefonem – 10 porad na początek przypadła wam do gustu i prosiliście o więcej. Zawarłem tam informacje o totalnych podstawach, czyli kwestiach związanych bezpośrednio z telefonem i jego ustawieniami. Znajdziesz w niej informacje na temat tego, o co powinieneś zadbać, zanim w ogóle włączysz aplikację do filmowania.

W drugiej części opowiem Ci przede wszystkim o technice kręcenia, dodatkowym sprzęcie oraz innych ważnych kwestiach, na które powinieneś zwrócić uwagę (np. oświetleniu). No to lecimy!

1. Pomyśl przez chwilę o tym, co chcesz nakręcić

Pewnie powiesz, co za banał już na wstępie? Uwierz mi, wiele osób najczęściej wciska czerwony przycisk i nagrywa wszystko „jak leci” i „na żywca”. Później w montażu okazuje się, że nie za bardzo jest z czego wybierać, bo coś poszło nie tak w trakcie kręcenia. Gwarantuje ci, że twoje ujęcia będą wyglądać znacznie lepiej, jeżeli najpierw zastanowisz się przez chwilę nad tym, co planujesz nakręcić i jaki efekt chcesz osiągnąć. Zanim zaczniesz filmować, zadaj sobie pytanie, jak powinien wyglądać gotowy film? Jaką historię chcesz opowiedzieć? Jaki masz na to pomysł? Zobaczysz, ilu błędów możesz uniknąć w pierwszym etapie planowania.

2. Ustaw się odpowiednio

Telefony są małe i lekkie. Mimo iż coraz częściej producenci dołączają do kamery stabilizacje obrazu, to czasami może ona nie wystarczyć. Gdy nagrywasz z ręki, to na obrazie widoczne są małe drgania, które w filmie wyglądają mało profesjonalnie. Możesz temu zapobiec, trzymając smartfona w odpowiedni sposób.

Nie wyciągaj smartfona przed siebie. Zamiast tego złap telefon pewnie w obie ręce i przyciągnij łokcie do ciała. Jeżeli masz taką możliwość, to oprzyj się również o ścianę. Nagrywasz z dołu? Oprzyj ręce o kolana albo o ziemię. Drgania będą wtedy znacznie mniejsze.

Postawa ciała podczas nagrywania

Zastosuj tę wskazówkę, jeśli liczy się dla ciebie przede wszystkim mobilność i nie chcesz myśleć o noszeniu ze sobą niczego innego poza smartfonem w kieszeni. Jeżeli jednak chciałbyś podejść do tematu bardziej profesjonalnie, to wtedy koniecznie:

3. Zadbaj o stabilizację

Najlepszym sposobem na stabilizację ujęć jest dodatkowy sprzęt, taki jak specjalny uchwyt do filmowania, statyw, lub gimbal. Każdy z nich służy do czegoś innego. Po kolei:

Dodatkowy uchwyt

Pomyśl o zakupie specjalnego uchwytu do filmowania. On również skutecznie niweluje wszelkie drgania podczas nagrywania z ręki. Ja posiadam Ulanzi U-Rig PRO, który kosztuje niecałe 100 zł i jestem z niego bardzo zadowolony. Zajmuje trochę miejsca, ale posiada dwie tzw. gorące stopki, na które mogę zamontować mikrofon i lampę.

Uchwyt do smartfona

Jeżeli to dla ciebie za dużo, dobrym pomysłem jest dodatkowe obciążenie telefonu. Etui, mały statyw i metalowy uchwyt sprawią, że twój zestaw będzie przynajmniej dwa razy cięższy, co znacznie zniweluje drgania.

Mały statyw do smartfona

Statyw

To wiesz na pewno, ale nie mogłem o tym nie wspomnieć. Chcąc nagrać statyczne ujęcia, powinieneś skorzystać ze statywu, by wyeliminować jakikolwiek ruch na nagraniu. Na rynku jest dostępnych wiele mobilnych modeli statywów, stworzonych specjalnie pod smartfony. Ja korzystam ze statywu MeFoto Backpacker S, który po złożeniu jest na tyle malutki, że bez problemu mieści się do małego placka albo torby naramiennej.

Statyw do telefonu

Gimbal

Jeżeli marzą ci się naprawdę płynne ujęcia, nawet gdy będziesz przemieszczał się kamerą, to zamontuj swojego smartfona na gimbalu. Możesz z nim biegać i skakać, a twoje ujęcia wciąż będą super płynne. Ceny gimbali do telefonów nie są aż tak wysokie. Zdecydowanie najlepszym sprzętem tego typu na rynku jest obecnie DJI Osmo Mobile 3, który kosztuje 500 zł.

Gimbal do telefonu

4. Ułatw sobie montaż

Jeżeli filmujesz siebie lub inną osobę, która mówi do kamery telefonu, to po włączeniu nagrywania odczekaj około 3 sekundy i dopiero wtedy zacznij mówić. Dokładnie tak samo zrób na końcu. Koniec zdania, mija kilka chwil i dopiero wtedy wciskasz stop. Da ci to o wiele większą wygodę łączenia klipów w montażu niż urwane ujęcia.

5. Poruszaj kamerą świadomie

Nie machaj aparatem gdzie popadnie :) Niech ruch kamery podczas nagrywania będzie przemyślany. Stań pewnie na obu nogach w delikatnym rozkroku, przesuwaj telefon płynnie z jednej strony na drugą, z góry na dół, albo odwrotnie. Im wolniej i płynniej to zrobisz, tym lepiej będzie wyglądać to później na ekranie. Kolejny raz jednak zaznaczam, że wszystko zależy od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jeżeli nagrywasz dynamiczny „film akcji”, energiczne ruchy kamery, tzw. szwenki będą bardzo wskazane.

To zupełne podstawy. Warto je opanować. O ruchach kamery, jakie wykorzystywane są w filmie na pewno powstanie osobny wpis na blogu.

6. Zadbaj o oświetlenie

Aparaty zamontowane w telefonach o wiele gorzej radzą sobie w słabym świetle. Zanim zaczniesz nagrywać, pomyśl więc o oświetleniu. Poniżej kilka wskazówek:

 • Unikaj ciemnych miejsc, ale nie nagrywaj też w pełnym słońcu. Ludzie mają wtedy na twarzy nieprzyjemne ostre cienie, które nie wyglądają dobrze. Najlepiej więc nagrywać rano, przed wieczorem, lub przy zachmurzonym niebie.
 • Nie bój się jednak eksperymentować i np. nagrywać pod słońce. Można wtedy uzyskać bardzo ciekawe efekty – kontury sylwetek i piękne flary, które wpadają w obiektyw.
Zdjęcia pod słońce
 • Jeśli musisz nagrywać w nocy, to poszukaj źródła światła, stając np. pod witryną sklepową.
 • Nie używaj lampy wbudowanej w telefon. Efekt będzie koszmarny, bo ta mała lampka świeci bardzo ostrym białym światłem, co sprawia, że ludzie na video wyglądają jak zombie. Jeżeli nie masz innego wyjścia, to naklej na lampkę malutki kawałek papieru śniadaniowego, który rozproszy i zmiękczy światło.
 • Poszukaj czegoś, co masz w domu. Może się okazać, że lampka nocna sprawdzi się doskonale do oświetlenia twojej sceny.
 • Może warto zainwestować w dodatkową lampę? W sieci jest tego cała masa.

7. Zadbaj o dobry dźwięk

Mikrofon wbudowany w telefon niestety nie należy do najlepszych. Poza tym w odbiorze filmu nawet gorszy obraz nie przeszkadza tak bardzo, jak kiepski dźwięk. Co możesz zrobić, by go poprawić?

 • Pomyśl o zakupie dodatkowego mikrofonu wpinanego bezpośrednio do smartfona. Może to być mikrofon kierunkowy, np. Rode VideoMicro, którym nagrasz dźwięki otoczenia, albo mikrofon krawatowy, który podpinasz do ubrania wypowiadającej się osoby np. Rode SmartLav+. Tego drugiego używam od lat, nawet do profesjonalnych produkcji. Spisuje się naprawdę znakomicie.
Mikrofon do smartfona
 • Jeżeli nagrywasz swój głos i nie chcesz inwestować w dodatkowy sprzęt, użyj słuchawek dołączonych do telefonu. . Sprawdzą się o wiele lepiej niż sam smartfon.
 • Zniweluj wszelkie hałasy w pomieszczeniu. Zamknij okno, wyłącz telewizor, pralkę, klimatyzację itd. i dopiero wtedy zacznij nagrywać.

8. Ustaw ostrość i ekspozycję

Standardowa aplikacji do filmowania w iPhonie nie daje zbyt dużej kontroli nad parametrami nagrywania. Zdecydowanie bardziej polecam korzystanie z zewnętrznego, stworzonego w tym celu programu np. Filmic Pro. Pisałem o tym w pierwszej części poradnika.

Jeżeli jednak używasz wbudowanej aplikacji, to zapanuj nad punktem ostrości i ekspozycją, czyli poprawnym naświetleniem ujęcia.

Ustawianie ostrości iPhone
 1. Ustaw kadr, który będziesz nagrywał.
 2. Stuknij palcem na ekranie w miejscu, na które ma być ustawiona ostrość.
 3. Pojawi się kwadrat z ikoną słoneczka. Przesuwaj palcem w górę i w dół ekranu aby rozjaśnić lub przyciemnić obraz.
Ustawianie ekspozycji iPhone

9. Zablokuj ostrość i ekspozycję.

Wystarczy, że zmienisz delikatnie kadr podczas nagrywania i smartfon sam będzie próbował dostosować ostrość oraz jasność ekranu na podstawie tego, co widzi kamera. Taki rozjaśniający i ściemniający się obraz nie wygląda dobrze na filmie. Aby temu zapobiec, przytrzymaj dłużej palcem żółty kwadrat, aż pojawi się napis Blokada AE/AF. Od teraz możesz dowolnie zmieniać kadrowanie, a punkt ostrości i jasność obrazu pozostaną takie, jak ustawiłeś je na początku.

Blokada ekspozycji iPhone

10. Użyj dodatkowych obiektywów

Najnowsze flagowe modele telefonów są wyposażone w kilka obiektów. Oprócz standardowego mają też teleobiektyw oraz obiektyw szerokokątny, między którymi możesz się swobodnie przełączać, by uzyskać inny efekt.

Ja na co dzień używam iPhone XS Max, który ma dodatkowy teleobiektyw. Nie posiada on jednak obiektywu szerszego. Dlatego zainwestowałem w zestaw obiektywów Moment. Kosztują trochę więcej niż szkiełka dostępne na polskim rynku, ale za to są lepiej wykonane i dają znacznie lepszą jakość.

Obiektywy Moment

Poszukaj rozwiązania odpowiedniego dla ciebie i rozszerz swoje możliwości, dobierając odpowiedni obiektyw w zależności od sytuacji w kadrze.

W ten sposób dobrnęliśmy do końca drugiej części poradnika o tym, jak kręcić filmy smartfonem. Jeżeli zastosujesz te 20 podstawowych porad zawartych w obu wpisach, powinieneś znacznie poprawić jakość nagrywanych przez siebie materiałów video.

To by było na tyle. Bierz telefon w rękę i do dzieła! Jeśli spodobał ci się ten wpis, udostępnij go swoim znajomym :)

Autor

Mam 34 lata i mieszkam w Krakowie. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się filmowaniem, fotografią oraz marketingiem internetowym. Najwięcej satysfakcji daje mi pomaganie innym, dlatego otworzyłem bloga, na którym uczę jak robić dobre filmy i zdjęcia telefonem komórkowym. Znajdziesz na tu wiele ciekawych inspiracji do prowadzenia kreatywnego stylu życia.

Napisz komentarz