Zastanawiacie się, jak nagrywać lepsze filmy telefonem komórkowym? Filmowanie, podobnie jak fotografia to sztuka. Nie wystarczy więc wyjąć smartfona z kieszeni, wcisnąć przycisk REC i oczekiwać, że nawet najlepszy model smartfona zrobi wszystko za ciebie. Zanim zabierzesz się za tworzenie materiału video warto, żebyś zwrócił uwagę na kilka istotnych rzeczy, które znacznie poprawią jakość nagranych filmów.

Mam dziś dla was pierwszą część poradnika, który podpowie, jak nagrywać filmy telefonem komórkowym.

Tak jak wspomniałem wyżej, jest to pierwsza z dwóch części poradnika. Opowiem dziś o totalnych podstawach i ważnych elementach, na które powinieneś zwrócić uwagę podczas filmowania.

Pierwsza część poradnika dotyczy rzeczy związanych bezpośrednio z twoim smartfonem i jego ustawieniami. Opiszę kwestie, o które powinieneś zadbać, zanim w ogóle włączysz aplikację do filmowania. Szczególnie istotny jest punkt numer 8, związany z podstawowymi zasadami kompozycji i liniami podziału. Jeżeli nie chce Ci się czytać całego wpisu, a szukasz jednej fajnej wskazówki na start, to właśnie tam powinieneś szukać.

W drugiej części poradnika, skupiłem się bardziej na Tobie, technice kręcenia, dodatkowym sprzęcie oraz innych ważnych kwestiach (np. oświetleniu). Zaczynamy!

1. Wyczyść obiektyw

Niby banalne i oczywiste, a niestety wiele osób o tym zapomina. Nasz telefon nosimy najczęściej w kieszeni . Odbite ślady palców pojawiają się praktycznie wszędzie. W rezultacie obiektyw jest zabrudzony, a przez to nasze ujęcia zamglone lub nieostre. Wyrób sobie nawyk przecierania obiektywu za każdym razem, najlepiej ściereczką do czyszczenia okularów albo końcówką t-shirta.

Wyczyść obiektyw

2. Użyj lepszego aparatu

Do nagrywania video zawsze używaj aparatu, który znajduje się z tyłu obudowy. Ma on zdecydowanie lepsze parametry i jakość niż ten przeznaczony do selfie. Jeżeli filmujesz sam siebie i przeszkadza ci to, że nie widzisz się w kadrze, to możesz ustawić za telefonem lusterko.

3. Przygotuj swój telefon

Zanim zaczniesz kręcić, naładuj swoje urządzenie, a najlepiej podepnij w trakcie do power banka. Nie ma nic gorszego niż stracone dobre ujęcie, gdy smartfon rozładuje się w trakcie.

Jak filmować telefonem

4. Wyłącz powiadomienia

Podobnie jak wyżej, niespodziewany telefon od znajomego lub powiadomienie dźwiękowe z facebooka może sprawić, że fajne ujęcie trafi do kosza. Wyłącz wszystkie powiadomienia przed rozpoczęciem nagrywania albo uruchom tryb samolotowy.

5. Ustaw odpowiedni klatkaż

Jak wiecie film to tak naprawdę sekwencja zdjęć odtworzona w szybkim tempie. Klatkaż mówi o tym, ile zdjęć wykona twój aparat w trakcie jednej sekundy. Filmy nagrane w 24, 25 lub 30 kl./s wyglądają bardziej naturalnie i niż te nagrane w 50, lub 60 kl./s. Obraz zarejestrowany w dużej ilości klatek na sekundę wygląda nienaturalnie i sztucznie. Możemy go użyć do stworzenia ujęć z niewielkim zwolnieniem tempa i stworzenia ładnego efektu slow motion, ale na omówienie tego tematu poświęcę osobny wpis. Jeżeli chcesz, żeby twoje ujęcia wyglądały bardziej „filmowo” to wybierz odpowiednio niską ilość klatek na sekundę w ustawieniach. W iPhonie robi się to w menu Ustawienia -> Aparat -> Nagraj wideo

Ustaw odpowiedni klatkarz

6. Wybierz wysoką rozdzielczość nagrywania

Przed filmowaniem powinieneś w ustawieniach wybrać jakość ustawionego obrazu (w iPhonie robi się to dokładnie w tym samym miejscu). Obecnie standardem w internecie jest obraz Full HD, czyli 1080p (rozdzielczość 1920x1080px) i to właśnie tę opcję polecam ci wybrać. Nie wybieraj jakości HD, czyli 720p (rozdzielczość 1280×720px) albo niższej. Jakość twoich filmów na tym ucierpi.

Jeśli posiadasz naprawdę dobry komputer do edycji i chcesz osiągnąć najwyższą możliwą jakość, to polecam filmowanie w 4K. Taki materiał możesz bez problemu później skalować do mniejszego formatu Full HD i przybliżyć obraz podczas montażu bez straty jakości.

7. Włącz stabilizację

Smartfon jest lekki, a więc jest bardziej narażony na wszelkiego rodzaju wstrząsy i drgania, co bardzo przeszkadza w odbiorze. Z pomocą przychodzi stabilizacja obrazu. Najnowsze modele smartfonów posiadają taką opcję. Jeżeli tylko możesz, włącz ją u siebie.

8. Zadbaj o kompozycję

Włącz linie pomocnicze w swoim telefonie. W iPhonie wystarczy wejść w Ustawienia -> Aparat -> Siatka. Linie nałożone na podgląd obrazu pomogą ci dobrać odpowiednio kompozycję. Poniżej trzy najprostsze zasady kompozycji w filmie i fotografii.

Prosty horyzont

Zasada szczególnie ważna przy filmowaniu krajobrazu, architektury itd. Mówi o tym, że horyzont zawsze powinien być idealnie prosty. Równie ważne jest to, aby nie umieszczać linii horyzontu centralnie na środku. Ujęcia wykonane w ten sposób są po prostu nudne i statyczne. Gdy nagrywasz przykładowo zachód słońca, warto zaakcentować albo spokojne morze, albo piękne chmury. Linie siatki zdecydowanie ci w tym pomogą.

Prosty horyzont

Zasada trójpodziału

To najbardziej znana zasada kompozycji. O co w niej chodzi? Nasza siatka dzieli obraz za pomocą dwóch linii pionowych i dwóch poziomych. Ich miejsca przecięcia tworzą tzw. mocne punkty. Zasada trójpodziału mówi o tym, że jeżeli umieścimy najważniejszy element obrazu w mocnym punkcie, to wyeksponujemy go najmocniej i przyciągniemy do niego wzrok odbiorcy.

Zasada trójpodziału

Symetria

Umieszczając nagrywany obiekt w centrum kadru, zaprzeczamy zasadzie trójpodziału. Ma to jednak sens, a nawet jest wskazane, gdy chcemy w ten sposób zaakcentować symetrię lub minimalizm widoczny na ujęciu.

Kiedy już opanujemy wszystkie powyższe zasady, to możemy je świadomie i celowo łamać. Żeby to robić, dobrze jest jednak najpierw opanować podstawy:)

Symetria

9. Poziomo czy pionowo

Zastanów się, czy chcesz nagrać video w pionie, czy w poziomie? Nie będę się rozpisywał na ten temat. Powstał o tym cały wpis na blogu. Zapraszam cię do przeczytania.

10. Użyj zewnętrznej aplikacji

Jeżeli chcesz zagłębić się w tematykę filmowania telefonem, osiągać lepsze efekty i być bardziej „Pro”, to pomyśl o zainstalowaniu specjalnej aplikacji, która daje o wiele większą kontrolę nad nagrywanym obrazem, niż domyślny program w twoim smartfonie.

Sam używam na co dzień aplikacji Filmic Pro. Niestety nie jest ona darmowa. Kosztuje około 50 zł, ale jest zdecydowanie najlepszą aplikacją tego typu dostępną obecnie na rynku. Jeśli nie chcesz płacić tak dużo na samym początku, skorzystaj z innych alternatywnych aplikacji do filmowania smartfonem. Poniżej wymieniłem kilka z nich:

Płatne

  • Cinema FV-5 (Android)
  • Pro Camera by Moment
  • ProCam ( iOS)
  • ProShot
  • Kinomatic Camera App (iOS)

Darmowe

  • Mavis Pro Camera (Android)
  • ProMovie Recorder (iOS)
  • Open Camera (Android)

To tyle w pierwszej części poradnika „Jak nagrywać filmy telefonem”. Tak jak obiecałem, powstała również druga część wpisu, w której zagłębiam się mocniej w tematy związane dodatkowym sprzętem, otoczeniem oraz techniką filmowania. Jeśli spodobał ci się ten wpis, udostępnij go swoim znajomym :)

Chcielibyście przeczytać o konkretnym temacie związanym z kręceniem filmów? Dajcie znać w komentarzach!

Autor

Mam 34 lata i mieszkam w Krakowie. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się filmowaniem, fotografią oraz marketingiem internetowym. Najwięcej satysfakcji daje mi pomaganie innym, dlatego otworzyłem bloga, na którym uczę jak robić dobre filmy i zdjęcia telefonem komórkowym. Znajdziesz na tu wiele ciekawych inspiracji do prowadzenia kreatywnego stylu życia.

Napisz komentarz