Jak często tracisz czas na pierdoły, wykonując te same, powtarzalne czynności w sieci? Nie podejmuję się nawet próby oszacowania czasu zmarnowanego na codziennym przeklikiwaniu się przez przeróżne serwisy, aplikacje, panele logowania i skrzynki mailowe. Na szczęście jest program, który znacznie może ułatwić nam życie. Dziś napiszę o nim kilka słów. Podpowiem wam również, jak w bardzo prosty sposób zautomatyzować swoją codzienność.

Aplikacja IFTTT

IFTTT jest mega intuicyjną w obsłudze, a w dodatku zupełnie darmową aplikacją, która najprościej mówiąc, robi wiele rzeczy za nas. Wystarczy ustawić w niej odpowiednią regułę na przyszłość i zapomnieć na zawsze o problemie. Jest dostępna na komórki (Android, iOS). Posiada również swoją wersję na przeglądarkę, więc masz do niej dostęp, gdzie tylko chcesz. Jak działa to cudo?

Aplikacja IFTTT

Skrót IFTTT oznacza If This, Then That, czyli w wolnym tłumaczeniu „jeśli to, wtedy tamto”. Sam program funkcjonuje właśnie na zasadzie spełnionych warunków. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeżeli zostanie spełniony warunek A, to wtedy program zrobi za nas czynność B. Jeśli próbowałeś kiedykolwiek swoich sił w programowaniu, to powinieneś od razu załapać. Wciąż zbyt skomplikowane? Zerknij na poniższe przykłady:

JEŻELIWTEDY
Wrzucę fotkę na Instagrama……opublikuj ją też na Facebooku
Ktoś oznaczy mnie na zdjęciu……zapisz to zdjęcie na moim koncie Dropbox
Wchodzę do pracy……automatycznie wycisz dźwięki w moim telefonie

Sprytne aplety

Jeżeli na co dzień tworzysz w Internecie i chcesz być obecny w wielu miejscach naraz, to IFTTT pomoże Ci zaoszczędzić naprawdę sporo czasu na klikaniu i przeklejaniu tych samych treści. Wystarczy, że wrzucisz post na Facebooka a odpowiedni aplet, czyli mały programik, który skonfigurowałeś kilkoma kliknięciami, udostępni go np. na Twitterze, Linkedin. Inny przykład? Kilka kliknięć w celu połączenia kont i aplikacja sama opublikuje zdjęcia z twojego Instagrama na Pinterest, Tumblr itd. Jak stworzyć swoje połączenie? To naprawdę bardzo proste:

 1. Zainstaluj IFTTT na smartfonie (Android, iOS) lub skorzystaj z wersji na przeglądarkę i załóż konto.
 2. Zaloguj się do aplikacji
 3. Stwórz nowe połączenie
  – Na telefonie kliknij Get more i wyszukaj z listy apletów, wpisując np. Google
  – W przeglądarce wybierz Explore, by zrobić to samo

Nie musisz wcale być twórcą, żeby uprzyjemnić sobie życie. W aplikacji jest dostępnych ponad 100 tysięcy różnych kombinacji, czyli poleceń i programów, które bardzo łatwo można ze sobą łączyć. Poniżej kilka ciekawych przykładów:

 • Automatycznie dodaj każdy nowy kontakt z mojego telefonu do kontaktów Google
 • Wyślij mi powiadomienie, jeżeli jutro odbędzie się mecz mojej ulubionej drużyny
 • Kiedy polubię jakąś piosenkę na YouTube, dodaj ją do mojej listy na Spotify
 • Wyślij mi maila za każdym razem, gdy nad moją głową będzie przelatywała Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
 • Powiadom mnie mailowo, jeżeli jutro ma padać
Aplikacja IFTTT

Posiadacze inteligentnych urządzeń domowych, kompatybilnych z IFTTT, na pewno docenią jej możliwości np. zapalanie świateł, gdy tylko wejdziesz do domu lub uruchamianie robota odkurzającego, kiedy z niego wychodzisz :)

Uwolnij swoją kreatywność

To, co najpiękniejsze w IFTTT to nieskomplikowana możliwość tworzenia własnych połączeń, czyli apletów. Aby stworzyć swoje własne połączenie:

 1. Zaloguj się na swoje konto
 2. Dodaj własne połączenie
  – Na telefonie wybierz ikonę + przy Make your own Applets from scratch
  – W przeglądarce kliknij avatar swojego konta i z listy wybierz Create
 3. Kliknij +This i wybierz program, oraz czynność wyzwalającą akcję
 4. Kliknij +That i wybierz aplikację, oraz odpowiedni skutek
 5. Wybierz Create action i gotowe!

Od teraz wszystko będzie się działo automatycznie. Liczba dostępnych aplikacji jest naprawdę imponująca więc od teraz ogranicza cię więc tylko i wyłącznie twoja kreatywność :)

Jestem bardzo ciekaw, jakich połączeń wy używacie na co dzień i czy wpłynęły one pozytywnie na oszczędzony przez was czas. A może ktoś z was stworzył własny aplet? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Autor

Mam 34 lata i mieszkam w Krakowie. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się filmowaniem, fotografią oraz marketingiem internetowym. Najwięcej satysfakcji daje mi pomaganie innym, dlatego otworzyłem bloga, na którym uczę jak robić dobre filmy i zdjęcia telefonem komórkowym. Znajdziesz na tu wiele ciekawych inspiracji do prowadzenia kreatywnego stylu życia.

Napisz komentarz