Dla miłośników tradycyjnej fotografii analogowej dzisiejsza porada może okazać się bardzo interesująca. Masz w szufladzie stare negatywy, których nigdy nie wywołałeś, bo najzwyczajniej w świecie nie chciało ci się iść do fotolabu? A może znalazłeś w zakamarkach swojego domowego archiwum kliszę, która pamięta czasy młodości twoich rodziców? Teraz możesz je z łatwością wywołać za pomocą aplikacji FilmBox na twojego smartfona.

Fotografia analogowa vs Fotografia cyfrowa

Pamiętasz jeszcze czasy w których, żeby zrobić zdjęcie, należało kupić kliszę, a później oddać ją do wywołania, by po jakimś czasie, odebrać gotowe odbitki? Prawdziwi pasjonaci posiadali nawet własną ciemnię i samodzielnie wywoływali fotografie. Na jednej kliszy można było zrobić tylko 24 lub 36 ujęć co sprawiało, że zanim nacisnąłeś spust migawki, przemyślałeś ustawienie kadru, perspektywy i ekspozycji bardzo dokładnie. Dziś w dobie fotografii cyfrowej i kart pamięci można strzelać fotki seryjnie, bez zastanowienia i jakichkolwiek ograniczeń. Kiedyś było zdecydowanie trudniej, co moim zdaniem wpływało pozytywie na jakość zdjęć, które powstają.

Aplikacja FilmBox do wywoływania negatywów

Jeżeli zajmowałeś się kiedyś fotografią analogową albo znalazłeś w domu stare negatywy, powinieneś wypróbować aplikację FilmBox. Dzięki niej możesz wywołać zdjęcia z kliszy w parę sekund i zachować je na swoim telefonie. Twórcy programu zadbali o to, by cały proces był banalnie prosty.

  • Pobierz aplikację ze sklepu AppStore.
    Aplikacja jest dostępna wyłącznie na telefony z systemem iOS i niestety nie jest darmowa, ale na szczęście posiada 3 dniowy okres próbny. Jeżeli nie chcesz więc płacić, to po prostu ściągnij ją na telefon, zeskanuj swoje fotki, a przed upływem 3 dni anuluj subskrypcję.
Wywoływanie zdjęć telefonem
  • Przystaw swój negatyw do monitora z białym ekranem komputera lub laptopa (otwórz np. Notatnik i powiększ okno programu na cały ekran.
  • Pamiętaj, żeby zachować odpowiednią odległość kliszy od ekranu – około 5 cm.
  • Wciśnij przycisk Add, wyśrodkuj kadr na wybranej klatce i przytrzymaj przycisk robienia zdjęcia przez około 3 sekundy.
  • Gotowe! Powinieneś zboczyć swoje wywołane zdjęcie. Zazwyczaj nie wygląda od razu dobrze. Trzeba jeszcze nad nim troszkę popracować w programie do edycji.
Aplikacja FilmBox
  • Otwórz zdjęcie w programie i kliknij magiczną różdżkę. Możesz teraz pobawić się różnymi opcjami. U mnie zazwyczaj opcja Enhance sprawdza się najlepiej.

Prawda, że proste? Dajcie znać, czy udało wam się odkryć jakieś ciekawe zdjęcia u siebie :) Miłej zabawy!

Autor

Mam 34 lata i mieszkam w Krakowie. Od kilkunastu lat zawodowo zajmuje się filmowaniem, fotografią oraz marketingiem internetowym. Najwięcej satysfakcji daje mi pomaganie innym, dlatego otworzyłem bloga, na którym uczę jak robić dobre filmy i zdjęcia telefonem komórkowym. Znajdziesz na tu wiele ciekawych inspiracji do prowadzenia kreatywnego stylu życia.

Napisz komentarz